Plugins - All-in-One WP Migration and Backup - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (275 entries)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Permalink structuur opslaan</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Beoordeel je migratie-ervaring</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bescherm je site met realtime bedreigingsbescherming</a>

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bescherm je site met realtime dreigingsbescherming</a>

en: WordPress Multisite requires our All-in-One WP Migration Multisite Extension. Get it here:
nl: WordPress Multisite vereist onze All-in-One WP Migration Multisite Extension. Verkrijg het hier:

en: Could not create <strong>%s</strong> folder. Please ensure the parent folder has read/write/execute permissions (0777).
nl: Kon de <strong>%s</strong> folder niet maken. Zorg ervoor dat de hoofdfolder lees-/schrijf-/uitvoeringsrechten (0777) heeft.

en: Could not create <strong>%s</strong> file. Please ensure the parent folder has read/write permissions.
nl: Kon het <strong>%s</strong> bestand niet maken. Zorg ervoor dat de hoofdfolder lees- en schrijfrechten heeft.

en: Your host restricts uploads to <strong>%s</strong>.
nl: Je host beperkt uploads tot <strong>%s</strong>.

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bespaar permalinks structuur</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Onderteken Oxygen Builder shortcodes opnieuw</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Beoordeel je migratie-ervaring</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bescherm je site met realtime bedreigingsbescherming</a>

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
nl: » Permalinks zijn ingesteld op standaard. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Waarom?</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Onderteken Oxygen Builder shortcodes opnieuw</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Beoordeel je migratie-ervaring</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bescherm je site met realtime dreigingsbescherming</a>

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
nl: » Permalinks zijn ingesteld op standaard. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Waarom?</a><br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Beoordeel je migratie-ervaring</a>.<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Bescherm je site met realtime bedreigingsbescherming</a>

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Beoordeel je migratie ervaring</a>.<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>.<br />
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Permalinks structuur opslaan</a>. <br />

en: Use this screen to export your database, media, themes, and plugins into one .wpress file. Later, import that file to another WordPress site.
nl: Gebruik dit scherm om je database, media, thema's en plugins te exporteren naar één .wpress-bestand. Importeer dat bestand later naar een andere WordPress site.

en: Search for
nl: Zoek naar

en: Export Site To
nl: Site exporteren naar

en: Exclude database (sql)
nl: Sluit database (SQL) uit

en: Exclude plugins (files)
nl: Plugins (bestanden) uitsluiten

en: Exclude must-use plugins (files)
nl: Sluit must-use plugins (bestanden) uit

en: Exclude themes (files)
nl: Uitsluiten thema's (bestanden)

en: Exclude media library (files)
nl: Mediabibliotheek (bestanden) uitsluiten

en: Exclude post revisions
nl: Bericht revisies uitsluiten

en: Exclude spam comments
nl: Spamreacties uitsluiten

en: I agree to let All-in-One WP Migration use my <strong>email</strong> to respond to my request. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>
nl: Ik ga akkoord om All-in-One WP Migration mijn <strong>e-mail</strong> te laten gebruiken om op mijn verzoek te reageren. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacybeleid</a>

en: Describe your issue or feedback...
nl: Beschrijf je probleem of feedback...

en: Email address
nl: E-mailadres

en: I need help
nl: Ik heb hulp nodig

en: I have an idea
nl: Ik heb een idee

en: No backups found. Create a new one?
nl: Geen back-ups gevonden. Nieuwe maken?

en: Over 2GB
nl: Meer dan 2GB

en: Click to label this backup
nl: Klik om deze back-up te labelen

en: Archive unpacked.
nl: Archief uitgepakt.

en: Your server uses 32-bit PHP and cannot process files larger than 2GB. Please switch to 64-bit PHP and try again. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Je server gebruikt 32-bit PHP en kan geen bestanden groter dan 2GB verwerken. Schakel over naar 64-bit PHP en probeer het opnieuw. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technische details</a>

en: WordPress users prepared.
nl: WordPress gebruikers voorbereid.

en: Preparing WordPress users...
nl: Voorbereiden van WordPress gebruikers...

en: An unknown error (code: %s) occurred during the file upload. The process cannot continue.
nl: Een onbekende fout (code: %s) trad op tijdens het uploaden van het bestand. Het proces kan niet doorgaan.

en: A PHP extension blocked this file upload. The process cannot continue.
nl: Een PHP extensie blokkeerde deze bestand upload. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not save the uploaded file. Please check file permissions and try again.
nl: Kon het geüploade bestand niet opslaan. Controleer de bestandsrechten en probeer het opnieuw.

en: No temporary folder is available on the server. The process cannot continue.
nl: Er is geen tijdelijke folder beschikbaar op de server. Het proces kan niet doorgaan.

en: The uploaded file is too large for this server. The process cannot continue.
nl: Het geüploade bestand is te groot voor deze server. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not upload the file because %s. The process cannot continue.
nl: Kon het bestand niet uploaden omdat %s. Het proces kan niet doorgaan.

en: Invalid file type. Please ensure your file is a <strong>.wpress</strong> backup created with All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Onjuist bestandstype. Zorg ervoor dat je bestand een <strong>.wpress</strong> back-up is gemaakt met All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technische details</a>

en: The uploaded file is missing a temporary path. The process cannot continue.
nl: Het geüploade bestand mist een tijdelijk pad. Het proces kan niet doorgaan.

en: The uploaded file is missing an error code. The process cannot continue.
nl: Het geüploade bestand mist een foutcode. Het proces kan niet doorgaan.

en: No file was uploaded. Please select a file and try again.
nl: Er is geen bestand geüpload. Selecteer een bestand en probeer het opnieuw.

en: WordPress permalinks settings retrieved.
nl: WordPress permalink instellingen opgehaald.

en: WordPress options prepared.
nl: WordPress opties voorbereid.

en: Preparing WordPress options...
nl: WordPress opties voorbereiden...

en: Mu-plugins activated.
nl: Mu-plugins geactiveerd.

en: WordPress files gathered.
nl: WordPress bestanden verzameld.

en: Gathering WordPress files...
nl: Verzamelen van WordPress bestanden...

en: Database restored.
nl: Database teruggezet.

en: Importing this file will only replace matching content. Other items stay unchanged. Need a full reset first? Try Reset Hub in our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>.<br />Ensure you have a current backup. Proceed?
nl: Het importeren van dit bestand zal alleen overeenkomende inhoud vervangen. Andere items blijven ongewijzigd. Heb je eerst een volledige reset nodig? Probeer Reset Hub in onze <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>. <br />Zorg ervoor dat je een actuele back-up hebt. Doorgaan?

en: Importing this file will only replace matching content. Other items stay unchanged. Need a full reset first? Try Reset Hub in our Unlimited Extension (%s). Ensure you have a current backup. Proceed?
nl: Het importeren van dit bestand zal alleen overeenkomende inhoud vervangen. Andere items blijven ongewijzigd. Heb je eerst een volledige reset nodig? Probeer Reset Hub in onze Unlimited Extension (%s). Zorg ervoor dat je een actuele back-up hebt. Doorgaan?

en: The decryption password is not valid. The process cannot continue.
nl: Het decryptie wachtwoord is niet geldig. Het proces kan niet doorgaan.

en: Decryption password validated.
nl: Wachtwoord voor ontsleuteling gevalideerd.

en: Blogs prepared.
nl: Blogs voorbereid.

en: Could not import a WordPress Network into a single WordPress site. The process cannot continue. Please check your import settings.
nl: Kon geen WordPress netwerk importeren in een enkele WordPress site. Het proces kan niet doorgaan. Controleer je importinstellingen.

en: The archive must contain at least one WordPress site. The process cannot continue. Please check your export settings.
nl: Het archief moet ten minste één WordPress site bevatten. Het proces kan niet doorgaan. Controleer je exportinstellingen.

en: The archive must contain only a single WordPress site. The process cannot continue. Please revisit your export settings.
nl: Het archief mag slechts één WordPress site bevatten. Het proces kan niet doorgaan. Controleer je exportinstellingen opnieuw.

en: Theme files gathered.
nl: Thema bestanden verzameld.

en: Gathering theme files...
nl: Verzamelen van thema bestanden...

en: Database tables gathered.
nl: Database tabellen verzameld.

en: Gathering database tables...
nl: Verzamelen van databasetabellen...

en: Plugin files gathered.
nl: Plugin bestanden verzameld.

en: Gathering plugin files...
nl: Verzamelen van plugin bestanden...

en: Media files gathered.
nl: Media bestanden verzameld.

en: Gathering media files...
nl: Media bestanden verzamelen...

en: Content files gathered.
nl: Contentbestanden verzameld.

en: Gathering content files...
nl: Verzamelen van inhoudsbestanden...

en: Database exported.
nl: Database geëxporteerd.

en: Database archived.
nl: Database gearchiveerd.

en: Configuration prepared.
nl: Configuratie voorbereid.

en: Configuration archived.
nl: Configuratie gearchiveerd.

en: Checking for compatibility...
nl: Controleren op compatibiliteit...

en: Export file created.
nl: Exportbestand aangemaakt.

en: Creating export file...
nl: Exportbestand maken...

en: An error occurred while submitting your request: %s
nl: Er is een fout opgetreden bij het indienen van je verzoek: %s

en: Please check the consent box so we can use your email to respond to you.
nl: Vink het toestemming vak aan zodat we je e-mail kunnen gebruiken om te reageren.

en: Please describe your issue or feedback.
nl: Beschrijf je probleem of feedback.

en: Please select a feedback type.
nl: Selecteer een feedbacktype.

en: Please enter a valid email address.
nl: Voer een geldig e-mailadres in.

en: <strong>%s</strong> is out of date. You must <a href="%s">update this extension</a> before using it.<br />
nl: <strong>%s</strong> is verouderd. Je moet <a href="%s">deze extensie updaten</a> voordat je het gebruikt. <br />

en: %s is out of date. Please update this extension before using it.
nl: %s is verouderd. Update deze extensie voordat je deze gebruikt.

en: Please enter a password to restore the backup
nl: Voer een wachtwoord in om de back-up terug te zetten

en: Could not download backup
nl: Kon back-up niet downloaden

en: Could not read backup content
nl: Kon de back-up inhoud niet lezen

en: Not enough disk space.<br />Free up %s before restoring.
nl: Niet genoeg schijfruimte. <br />Maak %s vrij voordat je terugzet.

en: "Restore" functionality is available in our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>.<br /> If you would rather go the manual route, you can still restore by downloading your backup and using "Import from file".
nl: ""Herstel" functionaliteit is beschikbaar in onze <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>. <br /> Als je liever de handmatige route volgt, kun je nog steeds herstellen door je back-up te downloaden en "Importeren vanuit bestand" te gebruiken.

en: Could not stop the import. Please refresh and try again
nl: Kon de import niet stoppen. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not prepare blogs on import. Please refresh and try again
nl: Kon blogs niet voorbereiden bij import. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not confirm the import. Please refresh and try again
nl: Kon de import niet bevestigen. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not start the import. Please refresh and try again
nl: Kon de import niet starten. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not stop the export. Please refresh and try again
nl: Kon de export niet stoppen. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not run the export. Please refresh and try again
nl: Kon de export niet uitvoeren. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Could not start the export. Please refresh and try again
nl: Kon de export niet starten. Vernieuw en probeer het opnieuw

en: Not enough disk space.<br />Free up %s before importing.
nl: Niet genoeg schijfruimte. <br />Maak %s vrij voordat je importeert.

en: Invalid file type. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file created with All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Onjuist bestandstype. Zorg ervoor dat je bestand een <strong>.wpress</strong> bestand is gemaakt met All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your file exceeds the upload limit set by your host web server.<br />%s<br />%s
nl: Je bestand overschrijdt de uploadlimiet die is ingesteld door je host webserver. <br />%s<br />%s

en: Upload failed
nl: Upload mislukt

en: Upload failed - connection lost or timeout. Try uploading the file again.
nl: Upload mislukt - verbinding verbroken of time-out. Probeer het bestand opnieuw te uploaden.

en: Stopping the import, please wait...
nl: Import stoppen, even geduld...

en: Could not stop the import. Please refresh and try again.
nl: Kon de import niet stoppen. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not prepare blogs for import. Please refresh and try again.
nl: Kon blogs niet voorbereiden voor import. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not check the decryption password. Please refresh and try again.
nl: Kon het ontsleutelingswachtwoord niet controleren. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not confirm the import. Please refresh and try again.
nl: Kon de import niet bevestigen. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not start the import. Please refresh and try again.
nl: Kon de import niet starten. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Are you sure you want to stop the import?
nl: Weet je zeker dat je de import wil stoppen?

en: If you prefer a manual fix, follow our step-by-step guide on <a href="%s" target="_blank">raising your upload limit</a>.
nl: Als je de voorkeur geeft aan een handmatige oplossing, volg dan onze stapsgewijze handleiding over <a href="%s" target="_blank">het verhogen van je uploadlimiet</a>.

en: Our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a> bypasses this!
nl: Onze <a href="%s" target="_blank">onbeperkte extensie</a> omzeilt dit!

en: Your file exceeds the <strong>%s</strong> upload limit set by your host.<br />%s<br />%s
nl: Je bestand overschrijdt de <strong>%s</strong> uploadlimiet die is ingesteld door je host. <br />%s<br />%s

en: Could not download file
nl: Kon bestand niet downloaden

en: Stopping the export, please wait...
nl: Stoppen van de export, even geduld...

en: Could not stop the export. Please refresh and try again.
nl: Kon de export niet stoppen. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not run the export. Please refresh and try again.
nl: Kon de export niet uitvoeren. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Could not start the export. Please refresh and try again.
nl: Kon de export niet starten. Vernieuw en probeer het opnieuw.

en: Are you sure you want to stop the export?
nl: Weet je zeker dat je de export wil stoppen?

en: Thank you! We have received your request and will be in touch soon.
nl: Bedankt! We hebben je verzoek ontvangen en nemen binnenkort contact met je op.

en: Import failed
nl: Import mislukt

en: Import failed: %s
nl: Import mislukt: %s

en: Import failed (database error). Code: %s. %s
nl: Import mislukt (databasefout). Code: %s. %s

en: Import failed. Code: %s. %s
nl: Import mislukt. Code: %s. %s

en: Export failed
nl: Export mislukt

en: Export failed: %s
nl: Export mislukt: %s

en: Export failed (database error). Code: %s. Message: %s
nl: Export mislukt (databasefout). Code: %s. Bericht: %s

en: Could not list the backup content. Please ensure the backup file is accessible and not corrupted.
nl: Kon de back-up inhoud niet weergeven. Zorg ervoor dat het back-up bestand toegankelijk is en niet beschadigd.

en: Could not decrypt data. The process cannot continue.
nl: Kon gegevens niet ontsleutelen. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not obtain cipher length. The process cannot continue.
nl: Kon de lengte van de versleuteling niet verkrijgen. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not encrypt data. The process cannot continue.
nl: Kon gegevens niet versleutelen. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not generate random bytes. The process cannot continue.
nl: Kon geen willekeurige bytes genereren. Het proces kan niet doorgaan.

en: Could not authenticate the secret key. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon de geheime sleutel niet verifiëren. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not get current pointer position of %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon de huidige aanwijzer positie van %s niet krijgen. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not seek to offset %d on %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon niet naar offset %d op %s zoeken. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not read file: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon bestand niet lezen: %s. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a>

en: Out of disk space. Could not write to: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Geen schijfruimte meer. Kon niet schrijven naar: %s. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not write to: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon niet schrijven naar: %s. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not open %s with mode %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon %s niet openen met modus %s. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your archive file name contains invalid characters: < > : " | ? * \0. It must not include these characters. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Je archief bestandsnaam bevat ongeldige karakters: < >: " | ? * \0. Het mag deze karakters niet bevatten. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not locate the archive path. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon het archief pad niet vinden. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your storage directory name contains invalid characters: < > : " | ? * \0. It must not include these characters. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Je opslag foldernaam bevat ongeldige karakters: < >: " | ? * \0. Het mag deze karakters niet bevatten. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technische details</a>

en: Could not locate the storage path. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Kon het opslag pad niet vinden. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technische details</a>

note: Description of the plugin
en: All-in-One WP Migration makes moving your entire WordPress site simple. Export or import your database, media, plugins, and themes with just a few clicks.
nl: All-in-One WP Migration maakt het verplaatsen van je volledige WordPress site eenvoudig. Exporteer of importeer je database, media, plugins en thema's met slechts een paar klikken.

en: View Error Log
nl: Foutlog bekijken

en: Invalid archive file type. Only .wpress files are allowed. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Ongeldig archief bestandstype. Alleen .wpress bestanden zijn toegestaan. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Technische details</a>

en: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
nl: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>grootte: %s</em></a>

en: Reset Hub Demo
nl: Reset Hub demo

en: Upgrade to Premium
nl: Upgrade naar Premium

en: Please note, the features displayed below are part of an image showcasing the potential of Reset Hub in its Premium version. To activate and enjoy these advanced features, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">upgrade to Premium now</a>! Elevate your website management experience with these exclusive functionalities and priority support.
nl: Let op, de functies hieronder weergegeven maken deel uit van een afbeelding die het potentieel van Reset Hub in zijn Premium versie laat zien. Om deze geavanceerde functies te activeren en ervan te genieten, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade naar Premium" target="_blank">upgrade nu naar Premium</a>! Verhoog je sitebeheer ervaring met deze exclusieve functionaliteiten en prioritaire ondersteuning.

en: Experience Full Functionality with Premium!
nl: Ervaar volledige functionaliteit met Premium!

en: Star
nl: Ster

en: Leverage the simplicity of Dropbox for your backup needs. Direct your scheduled backups to be stored in Dropbox. It's secure, straightforward, and keeps your backups at your fingertips.
nl: Maak gebruik van de eenvoud van Dropbox voor je back-up behoeften. Direct je geplande back-ups opslaan in Dropbox. Het is veilig, eenvoudig en houdt je back-ups binnen je handbereik.

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
nl: Pas je back-up schema's aan om aan te sluiten bij de complexiteit van je WordPress multisite. Kies om het hele netwerk te exporteren of alleen een selectie van subsites volgens je eisen. Eenvoudig beheer, zelfs voor de ingewikkeldste site netwerken.

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
nl: We hebben je gedekt met een scala aan ondersteunde opslagproviders. Of je nu de voorkeur geeft aan Box, Amazon S3, WebDav of iets anders, je kunt degene kiezen die het beste bij je behoeften past. Beveilig je back-ups precies waar je ze wil hebben.

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
nl: Geniet van de flexibiliteit van FTP opslag. Stuur je geplande back-ups rechtstreeks naar je eigen FTP server. Je hebt volledige controle over je gegevens, wat je een veelzijdige en privé opslagoplossing biedt.

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
nl: Benut de kracht van OneDrive voor je back-ups. Stel je geplande back-ups in om rechtstreeks in je OneDrive te worden opgeslagen. Het is veilig, geïntegreerd met je Microsoft account en zorgt ervoor dat je gegevens altijd toegankelijk zijn.

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
nl: Profiteer van de robuustheid van Google Drive. Plan je back-ups om rechtstreeks op je Google Drive account te worden opgeslagen. Eenvoudig, veilig en geïntegreerd in een platform dat je al gebruikt.

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
nl: Beheer je opslag effectief met onze flexibele retentie instellingen. Beslis hoeveel back-ups je tegelijk wil bewaren. Oude back-ups worden automatisch verwijderd, waardoor je opslag netjes en efficiënt blijft.

en: Retention settings
nl: Instellingen voor behoud

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
nl: Blijf op de hoogte, niet overweldigd. Pas je melding voorkeuren aan om updates te ontvangen die voor je belangrijk zijn. Of het nu gaat om de status van elke back-up of alleen kritieke berichten, bepaal zelf waarover je wil worden geïnformeerd.

en: Notification settings
nl: Meldingsinstellingen

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
nl: Maak je nooit meer zorgen over het vergeten van een back-up van je site. Kies uit verschillende planningsopties, van dagelijks tot maandelijks, en we zorgen voor de automatisering. Back-ups worden regelmatig uitgevoerd, zodat je met een gerust hart kunt genieten van een solide veiligheidsnet

en: Enable this feature
nl: Schakel deze functie in

en: Backup scheduler
nl: Back-up planner

en: Multisite Schedules
nl: Planningen voor multisite

en: More Storage Providers
nl: Meer opslagproviders

en: FTP Storage
nl: FTP opslag

en: OneDrive Storage
nl: OneDrive opslag

en: Dropbox Storage
nl: Opslag van Dropbox

en: Google Drive Storage
nl: Opslagruimte Google Drive

en: Retention Settings
nl: Instellingen voor behoud

en: Notification Settings
nl: Meldingsinstellingen

en: Backup Scheduler
nl: Back-up planner

en: Schedules
nl: Planningen

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
nl: De back-up is gecodeerd. Geef het decryptie wachtwoord:

en: Password-protect and encrypt backups
nl: Wachtwoordbeveiliging en versleutelen van back-ups

en: A password is required
nl: Een wachtwoord is vereist

en: Encrypt this backup with a password
nl: Versleutel deze back-up met een wachtwoord

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Importeren van een versleutelde back-up wordt niet ondersteund op deze server. Het proces kan niet doorgaan. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technische details</a>

en: The passwords do not match
nl: De wachtwoorden komen niet overeen

en: Repeat the password
nl: Herhaal het wachtwoord

en: Submit
nl: Inzenden

en: Please enter a password to import the file
nl: Voer een wachtwoord in om het bestand te importeren

en: The backup is encrypted
nl: De back-up is gecodeerd

en: List
nl: Lijst

en: Show backup content
nl: Back-up inhoud tonen

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
nl: Downloaden is niet mogelijk omdat de back-up folder niet toegankelijk is.

en: Reading...
nl: Lezen...

en: List the content of the backup
nl: Lijst de inhoud van de back-up

en: Error
nl: Fout

en: More
nl: Meer

en: You have %d backups
nl: Je hebt %d back-ups

en: You have %d backup | You have %d backups
nl[0]: Je hebt %d back-up
nl[1]: Je hebt %d back-ups

en: Error: %s
nl: Fout: %s

en: Archiving %d theme files...<br />%d%% complete
nl: Archiveren van %d themabestanden...<br />%d%% afgerond

en: Contact Support
nl: Contact opnemen met ondersteuning

en: Retrieving WordPress permalinks settings...
nl: WordPress permalinks instellingen aan het ophalen...

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />
nl: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Heronderteken Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />
nl: » Permalinks zijn ingesteld op standaard. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Waarom?</a> <br />

en: Translate
nl: Vertaal

en: Archiving %d media files...<br />%d%% complete
nl: Archiveren van %d media bestanden..<br />%d%% afgerond

en: Archiving %d content files...<br />%d%% complete
nl: Archiveren van %d inhoud bestanden...<br />%d%% afgerond

en: I have enough disk space
nl: Ik heb genoeg schijfruimte

en: Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
nl: Je back-up is van een PHP %s, maar de site die je aan het importeren bent is PHP %s. Dit zorgt ervoor dat de import mislukt. Technische details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Refreshing backup list...
nl: Bezig om de back-up lijst te verversen....

en: <h3>Could not import site</h3><p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
nl: <h3>Kon de site niet importeren</h3><p>Controleer of de folder <strong>%s</strong> lees-/schrijfrechten heeft.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a></p>

en: <h3>Could not export site</h3><p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
nl: <h3>Kon de site niet exporteren</h3><p>Controleer of de folder <strong>%s</strong> lees-/schrijfrechten heeft.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a></p>

en: <h3>Could not restore site</h3><p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
nl: <h3>Kon de site niet terugzetten</h3><p>Controleer of de folder <strong>%s</strong> lees-/schrijfrechten heeft.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technische details</a></p>

en: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Je huidige profielrol heeft geen Export/Import rechten ingeschakeld. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technische details</a>

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
nl: Ga naar de link en klik op de knop Bladeren om een bestand te kiezen.

en: Finish
nl: Afronden

en: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
nl: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Grootte: %s</em></a>

en: Please ensure your file was created with the All-in-One WP Migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Zorg ervoor dat je bestand is aangemaakt met de All-in-One WP Migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technische details</a>

en: The archive file appears to be corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> for possible fixes.
nl: Het archiefbestand lijkt beschadigd te zijn. Volg <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">dit artikel</a> voor mogelijke oplossingen.

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
nl: <i class="ai1wm-import-info">Je back-up is van een PHP %s maar de site waar je naartoe importeert is PHP %s. Dit kan ervoor zorgen dat de import mislukt. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technische details</a></i>

en: Drag & Drop a backup to import it
nl: Klik & sleep een back-up om deze te importeren

en: Exporting database...<br />%d%% complete<br />%s records saved
nl: Database exporteren...<br />%d%% afgerond<br />%s records opgeslagen

en: Backup restore requires the Unlimited extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
nl: Back-up terugzetten vereist de Unlimited extensie. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Verkrijg het hier</a>

en: Preparing to export...
nl: Voorbereiden op export...

en: %s ago
nl: %s geleden

en: Your purchase ID is invalid. Please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>.
nl: Je aankoop ID is ongeldig, <a href="mailto:support@servmask.com">neem contact met ons op</a>.

en: Are you sure you want to delete this backup?
nl: Weet je zeker dat je deze back-up wil verwijderen?

en: Please do not close this browser window or your import will fail
nl: Sluit dit browservenster niet, anders mislukt je import

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Proceed
nl: Doorgaan

en: Close
nl: Sluiten

en: Preparing configuration...
nl: Voorbereiden configuratie...

en: Archiving configuration...<br />%d%% complete
nl: Archivering configuratie...<br />%d%% afgerond

en: Unpacking archive...<br />%d%% complete
nl: Archief uitpakken…<br />%d%% compleet

en: Archiving database...<br />%d%% complete
nl: Archiveren database...<br />%d%% compleet

en: Restoring database...<br />%d%% complete
nl: Database aan het terugzetten...<br />%d%% afgerond

en: Preparing to import...
nl: Voorbereiden op import...

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Activating mu-plugins...
nl: Activeren mu-plugins...

en: Do <strong>not</strong> replace email domain (sql)
nl: Vervang <strong>geen</strong> e-mail domein (sql)

en: Preparing blogs...
nl: Voorbereiden blogs...

en: There is an update available. To update, you must enter your
nl: Er is een update beschikbaar. Om te updaten moet je ingeven je

en: Discard
nl: Verwerpen

en: Save
nl: Opslaan

en: here
nl: hier

en: Don't have a Purchase ID? You can find your Purchase ID
nl: Heb je geen Aankoop ID? Je kunt je Aankoop ID vinden

en: Purchase ID
nl: Aankoop ID

en: To update your plugin/extension to the latest version, please fill your Purchase ID below.
nl: Om je plugin/extensie bij te werken naar de nieuwste versie, vul je Aankoop ID hieronder in.

en: Enter your Purchase ID
nl: Voer je Aankoop ID in

en: Check for updates
nl: Controleer op updates

en: Import Site
nl: Importeer site

en: Import From
nl: Importeer vanuit

en: Export Site
nl: Exporteer site

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
nl: Zodra het bestand succesvol is gedownload naar je computer, kun je het importeren in elke van je WordPress sites.

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
nl: Klik op de “Export” knop en het site archief zal getoond worden in je browser.

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
nl: In de geavanceerde instellingen kun je specifieker configureren wat je precies wil exporteren.

en: Add
nl: Toevoegen

en: in the database
nl: in de database

en: <another-text>
nl: <andere-tekst>

en: Replace with
nl: Vervangen door

en: <text>
nl: <tekst>

en: File
nl: Bestand

en: (click to expand)
nl: (klik om uit te klappen)

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Send
nl: Verzenden

en: Enter a password
nl: Voer een wachtwoord in

en: Leave Feedback
nl: Laat feedback achter

en: Create backup
nl: Creëer back-up

en: Delete
nl: Verwijder

en: Restore
nl: Herstellen

en: Size
nl: Grootte

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Your site has been imported successfully!
nl: Je site is succesvol geïmporteerd!

en: Restoring %d files...<br />%d%% complete
nl: %d bestanden aan het terugzetten…<br />%d%% afgerond

en: Renaming export file...
nl: Hernoemen exportbestand...

en: Archiving %d plugin files...<br />%d%% complete
nl: Plugin bestanden %d archiveren…<br />%d%% compleet

en: Backups
nl: Back-ups

en: Import
nl: Importeer

en: Export
nl: Exporteren

en: Get multisite
nl: Koop multisite
